Rīgas pantomīma

Aktuāli Roberts Ligers Vēsture Kontakti

Ansamblis „Rīgas Pantomīma” dzimst 1956. gadā 19. novembrī, Skorpiona zīmē, kā dramatiska pagrīdes studija, kuru organizē tajā gadā Valsts Konservatorijas Teātra fakultātē neiekļuvušie reflektanti. Par studijas vadītāju tiek pieaicināts 25-gadīgais Dailes teātra aktieris Roberts Ligers (ar noteikumu, ka viņš strādās tāpat kā Teātra fakultātē). Pirmais iestudējums Raiņa panāksnieku dziesma „Krauklītis”. 1958. gadā astoņi dalībnieki tiek uzņemti Dailes teātra studijā un divi – Teātra fakultātē. Lai turpmāk šādas iespējas nebūtu, jaunais sastāvs tiek radīts tā, lai iestudējumos pēc iespējas mazāk būtu runāšanas un no 1960. gada līdz 1961. gadam dzimst pirmā pantomīma „Ideja” pēc Frānsa Mazerela grafiku motīviem.

„Rīgas Pantomīma” ir pirmais amatieru teātris, kuram bija savs karogs jau 1968. gadā Smiltenes Tautas teātru 1. salidojumā. 1971. gadā pirmizrādē „Histrionu Mistērija” Nacionālajā operā uz skatuves parādās tagadējais „Rīgas Pantomīmas” karogs, kurš turpmāk tiek apvīts ar visu pirmizrāžu un svarīgāko notikumu lentām. „Rīgas Pantomīmas” Dienasgrāmatas – Dvēseļu grāmatas - tiek rakstītas no 1961. līdz šodienai. Tās ir unikālas „Rīgas Pantomīmas” vērtības, kuras sevī saglabā simtus katras paaudzes jauniešu – mīmu ierakstus, zīmējumus, kolāžas, prieku, sāpes par iestudējumu procesiem un domāšanu. Tām ir mākslinieciska un vēsturiska vērtība.

„Rīgas Pantomīma” ir pirmais amatierteātris, kurš 1975. gadā izraujas aiz „dzelzs priekškara” – Vācijas Demokrātiskajā republikā, Halles pilsētā. Kopā ar slavenās Palukas baletskolas audzēkņiem iegūst Zelta medaļu – centrālā pantomīma „Hirosima”. Turpmāk – Somija (1981.g., 1988.g.), Francija (1984.g.), Austrija (1985.g.), Čehoslovākija (1985.g.), ASV (1987.g.), Vācija, Jēna (1989.g., Berlīnes mūra krišanas laikā), Vācija (1991.g.), Holande, Beļģija (1991.g.), Polija (2004.g.), Spānija (2006.g.)

Veidots 1979. gadā izrādei „Kontrasti” pēc scenogrāfa Ilmāra Blumberga meta. Māksliniece izpildītāja - Rita Missūne. Apkārt priekškaram vijas „Rīgas Pantomīmas” devīze: „Ja kāds kaujā tūkstošreiz uzvar cilvēku tūkstošus, bet cits uzvar sevi pašu, tad tieši šis ir dižākais uzvarētājs!”

„Rīgas Pantomīmas” krāsu simbolika:
Baltā – sirdsapziņa, godīga attieksme pret mākslu;
Sarkanā – Latvijas karoga krāsa, mīlestības krāsa;
Zilā – romantika, fantāzija, uzticība.

Pirmo reizi visas šīs krāsas parādās „Histrionu Mistērijās” Āksta kostīmā (scenogrāfija un kostīmi – Ilmārs Blumbergs). 1975. gadā dzimst Imanta Kalniņa „4. simfonija”, kurai visus kostīmus I.Blumbergs veido izejot no zilā toņa. „Rīgas Pantomīma” to sauca par „Zilo simfoniju”. Turpmāk tumši zilais dominē parādes kostīmos. 1977. gadā „Quo vadis” ir visspilgtākā krāsu simbolikas izrāde.

1995. gada rudenī sākas „Rīgas Pantomīmas” jaunā sastāva formēšana. 1996. gada 20. novembrī „Rīgas Pantomīmas” 40 gadu jubilejā debitē ar izrādi „Atdzimšana”. 2006. gada 19. novembrī „Rīgas Pantomīma” svin savu 50 gadu jubileju ar izrādi „Smaids” 2007. un 2008. gadā ir sācies atkal jauns posms ansambļa dzīvē un ir iestudēta jaunā sastāvā pirmā latviskā pantomīma „Ak, tu, mana tēvu zeme…”